Univerzita výjimečných: Zkouška

11. června 2017 v 19:57 | Lukas Dream |  Recenze
Ačkoli má mnou zakoupené vydání tiskouvou chyby (Kniha začíná čtete a čtete a najednou. WTF. Co to je? Prázdná stránka a za ní kniha úplně od začátku. Málem jsem vyletěl z kůže. Teď se mi to však líbí. Kdo jiný se může pochlubit takovýmhle vydáním?) knihu jsem si strašně užil, ale co mě potěšilo nejvíc je, že jsem mohl oficiálně poslat někam všechny, kteří přirovnávali tuhle knihu k Hunger games potažmu k Divergenci. NENÍ TO ANI HUNGER GAMES ANI DIVERGENCE. Tak už jsem klidný můžem pokračovat.

Zkouška


Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: "Cio, nevěř vůbec nikomu". Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů… (http://www.databazeknih.cz/recenze/univerzita-vyjimecnych-zkouska-293057)

Já celkově miluju žánry sci-fi a fantasy, ale tohle bylo pro mě výjimečné, protože autorka šmodrchá děj více než je zdrávo a úžasně představuje psychologii svých postav a čeho všeho jsou schopni.

Přiznám se. Na začátku mě představování světa nijak nenadchlo. Řekl jsem si aha takže kraje a Tosu je náhrada za Kapitol. Jenže pravda je trochu jinde. Ano taky každy rok kolonie posílají své děti na smrt, ale nevědí o tom a není to mediální zastrašování a ještě pro dobrou věc. A to se vyplatí! *Palec nahoru* To je k podobnosti s ostatními dystopickými světy podle mě vše.

Přejděme k Cie. Autorka si očividně nedokázala představit, že by její hlavní hrdinka byla jenom geniální nebo jenom obyčejná. Dokážete si představit úplně obyčejnou geniální šestnáctiletou holku, která se ani nedokáže držet rady ,,Nevěř nikomu.''? Já teda ne, ale od toho tu je autorka, která Ciu krásně vykreslila a dokázala mi, že to očividně možné je.

Tak abych jenom nekritizoval (zvlášť když hodnotím 4 z 5*) příběh byl plný zvratů a chvil, kdy jsem si vůbec nevěděl rady co bych sám na jejím místě udělal, a ukázek, že všechno není takové, jaké se zdá. A samozřejmě nepostrádá konec na který navazuje další díl.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama